25.juuli 2024

Eesti ettevõtete käive väheneb, kuid maksukoormus kasvab

Maksu- ja Tolliameti värsketest andmetest selgub, et riiklike ja tööjõumaksude laekumised Eesti ettevõtetelt on aastaga oluliselt suurenenud, seda vaatamata käibe ning töötajate arvu vähenemisele. Sellele pealtnäha nukrale olukorrale leiab põhjused muuhulgas kõrgemast käibemaksumäärast ning inflatsioonisurve tõttu kasvanud palkadest.
30.mai 2024

Maksehäirete keskmine võlasumma on aastaga kasvanud 23% võrra

Oleme saanud koostöös Julianus Inkassoga valmis järjekordse Eesti eraisikute maksehäirete ülevaate, et anda tõetruu pilt Eestis elavate inimeste võlakäitumisest. Värsketele andmetele tuginedes selgub, et 2024 aasta esimeses kvartalis on statistiliselt keskmine võlgnik 46-aastane eesti rahvusest mees, kes elab Harjumaal, kellel on 2,7 aktiivset maksehäiret ja kelle võla kogusumma on ca 4400 €. Eelmise aastaga võrreldes on suurimaks erinevuseks, et keskmise võlgniku keskmine maksehäirete kogusumma on kasvanud ca 1000 € võrra
29.jaan. 2024

Majapidamised laenavad pankadest rohkem kui varem ja mujalt vähem

Kuna laenunõudlus on suur, on majapidamiste laenukohustused hoogsalt kasvanud. Laenunõudlust toetab sissetulekute kiire kasv, suur kindlustunne ja väga madalad intressimäärad. Majapidamiste laenukohustused kasvasid 2017. aasta kolmandas kvartalis ligikaudu sama palju kui palgad ehk aasta võrdluses ligi 7%. Kui pangalaenude ja liisingute jäägi kasv on viimastel kvartalitel kiirenenud, siis muudelt laenupakkujatelt, sh kiirlaenukontoritelt võetud laenude varem väga hoogne kasv on aeglustunud. See tuleneb ilmselt osaliselt nii sellest, et pangad on hakanud rohkem tarbimislaene ja liisinguid pakkuma, kui ka sellest, et muude laenupakkujate tegevuse üle on hakatud tegema tõhusamat järelevalvet.